על מה ולמה: מס רכישה

קנית דירה, בית פרטי או מגרש על אדמתה של מדינת ישראל? זה הזמן להכיר את המושג מס רכישה.

מקור החובה החוקית הנו סעיף 9(א) לחוק מיסוי מקרקעין (שבח ורכישה) שאותו מכיר כמעט כל רוכש נדל"ן בארצנו הקטנה.

זה הוא למעשה מס יחסי המשולם בעבור רכישת זכויות מקרקעין לפי חוק.

המס משולם באופן זה שהוא מתווסף לתשלום שאותו אנו מעבירים למוכר הנדל"ן, והרוכש למעשה נאלץ לשלם מס לפי מדרגות משתנות הקבועות בחוק וכפועל יוצא של פעולת הרכישה שזה עתה ביצע.

מה הרכישה הנהוג בישראל הנו "יצור" מוזר בשוק המיסוי המקומי, שכן ברוב המכריע של המקרים אנו משלמים מיסים כאשר אנו מרוויחים.

כך למשל, כל חברה משלמת מיסים עבור הכנסותיה. בעת מכירת דירה המוכר משלם מס עבור הרווח שעשה בעסקה, ועוד דוגמאות רבות.

מס הרכישה הנו "יצור" יוצא דופן בנוף זה שכן המדובר על מיסוי כספים שנועדו לשם השקעה ובכלל לא ברור או ומתי יניבו רווח כלשהו לרוכש.

המחוקק החליט כי במקרים של רכישת מקרקעין יש להטיל מס כאמור, בעיקר בניסיון להלחם בתופעה של רוכשי דירות להשקעה ולעודד הכנסות לקופה הלאומית.

כפי שציינו, גובה מס הרכישה משתנה מעת לעת ומעבר לכך, המדובר על מס מדורג המשתנה גם בהתאם לאופי המקרקעין וכמובן שגם לסכום העסקה יש תפקיד מרכזי בחישוב

מדי שנה, באמצע חודש ינואר, מתעדכנות מדרגות המס על ידי משרד האוצר ובכפוף לעליית מדד המחירים במשק בשנה שחלפה.

נציין כבר כעת כי המידע המופיע בעמוד זה הנו חלקי בלבד, ואין להסתמך עליו לצורך חישוב גובה המס לתשלום בעת רכישת נדל"ן, ממש כפי שאנו לא ממליצים לעשות
 
שימוש במחשבון כזה או אחר המופיע באתרי אינטרנט רבים.
 

על מנת לחשב את גובה המס לתשלום, ולבדוק בצורה רצינית האם מגיעות לכם הקלות או אפילו פטור מלא מתשלום, יש לפנות להתייעצות אישית מול עורך דין מנוסה שיבדוק את נסיבות העסקה הספציפית שלך.

מדרגות מס רכישה הקבועות בחוק בעת רכישת דירה יחידה לתושב ישראל הנן:

על חלק השווי שעד 1,568,800 ₪ ישולם מס בשיעור 0%
על חלק השווי שבין 1,568,800 ₪–1,860,790 ₪ ישולם מס בשיעור 3.5%
על חלק השווי שבין 1,860,790 ₪–4,800,605 ₪ ישולם מס בשיעור 5%
על חלק השווי שבין 4,800,605 ₪–16,002,015 ₪ ישולם מס בשיעור 8%
על חלק השווי שמעל 16,002,015 ₪ ישולם מס בשיעור  10%
מדרגות מס רכישה הקבועות בחוק בעת רכישת דירה נוספת שאינה יחידה הנן:

על חלק השווי שעד 1,126,475 ₪ ישולם מס בשיעור 3.5%
על חלק השווי שבין 1,126,475 ₪–4,800,605 ₪ ישולם מס בשיעור 5%
על חלק השווי שבין 4,800,605 ₪–16,002,015 ₪ ישולם מס בשיעור 8%
על חלק השווי שמעל– 16,002,015 ₪ ישולם מס בשיעור 10%
(בתוקף עד 15 בינואר 2016)

עולים חדשים לישראל זכאים הטבה משמעותית ביותר בתשלום מס רכישה, אותה יוכלו לממש עד 7 שנים מיום עלייתם ארצה. ההקלה במס כאמור קבועה בתקנה 12 לתקנות מיסוי המקרקעין, ותקפה בית רכישת בית מגורים או בית עסק בלבד.

עוד נציין כי החוק בישראל מעניק הטבות משמעותיות ולעיתים אף פטורים מתשלום, שערכם הכספי גבוה ביותר לעיתים, במספר נרחב של מקרים.

לכן ועל מנת לנסות ולחסוך בהוצאות בעת רכישת נכס מקרקעין מכל סוג שהוא, יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי באמצעות עורך דין המתמחה בדיני המקרקעין.

עצה טובה וייעוץ מדוייק בתחום עשויים להיות בעלי ערך כלכלי ניכר עבור הרוכש, שיוכל לעיתים לחסוך סכומי עתק בתשלומי מיותרים עבור מס רכישה.

אדם שקנה דירת מגורים חייב להצהיר תוך פרק זמן מקסימלי של ‎30 יום על רכישת הדירה. הצהרתו הכתובה תועבר אל משרד מיסוי המקרקעין האזורי, שהדירה שנרכשה זה עתה נמצאת בתחומו. הצהרה זאת נעשית באמצעותו של טופס ‎7002.

לאחר שהטופס יקלט במשרדי מיסוי המקרקעין, יקבל הקונה המאושר שומת מס רכישה שאותה יצטרך לשלם בתוך שבועיים ימים ממועד קבלתה לידיו.

במידה ורכשת נכס מקרקעין וחישבת את מס הרכישה שעליך לשלם בעצמך, תוכל להצהיר על כך באמצעות טותו טופס 7002 בצירוף התחשיב שערכת, והכל תוך 50 ימי ממועד הרכישה בפועל.

במקרה של איחור בתשלום המס כאמור, יחוייב הרוכש בתשלומי הצמדה וכמו כן בריבית בגובה של כ-4% + קנס הקבוע בתקנות.

משרדו של עורך דין יואב קומבליס מציע סיוע ומענה מקצועי לכל שאלה בנוגעת לענייני מס הרכישה, הדרכים לקבל הקלות בתשלום והוצאת פטורים מתשלום בנסיבות המתאימות לכך ממבחינה חוקית.

משרדנו עומד לרשותכם, ניתן לפנות בכל עניין רלוונטי בטלפון: 054-3199015